The Curriculum Management Project Team

The Curriculum Management team consists of the Project Sponsor, the Steering Committee, the core Curriculum Management Team, and a campus-wide team formed for each phase of the project

Project Sponsor
Steering Committee
Phase I Core Team
Phase I Project Team
Phase II Core Team
Phase II Project Team

Curriculum Management Project Sponsor

Richard Hughey, Vice Provost and Dean of Undergraduate Education

Curriculum Management Steering Committee

Byron Walker, Chief Product Officer (Interim) – ITS Products and Services
Don Moonshine, Project Manager – Office of the Registrar
Kalin McGraw, Associate Registrar – Office of the Registrar
Margie Claxton, Deputy Registrar – Office of the Registrar
Richard Hughey, Vice Provost and Dean of Undergraduate Education
Stacey Sketo-Rosener, Assistant Vice Provost for Undergraduate Advising
Tchad Sanger, University Registrar – Office of the Registrar

Former members:
John Bartlett
Stacey Gustafson

Curriculum Management Core Team

Phase II Core Team

Don Moonshine, Project Manager – Office of the Registrar
Candace Coleman, Systems Analyst – Office of the Registrar
Margie Claxton, Deputy Registrar – Office of the Registrar
Kalin McGraw, Associate Registrar – Office of the Registrar
Corinne O’Connell, Business Analyst – ITS

Phase I Core Team

Don Moonshine, Project Manager – Office of the Registrar
Kischka Bluspiro, Systems Analyst – Office of the Registrar
Margie Claxton, Deputy Registrar – Office of the Registrar
Andrea Gilovich, Systems Analyst – Office of the Registrar

Former Member:
Stacy Gustafson

Curriculum Management Campus-Wide Team

Phase II Team

Amy Bruinooge, Assistant Dean – Humanities
Ann Pham, Senior Planning and Resource Analyst – Baskin School of Engineering
Candace Coleman, Systems Analyst – Office of the Registrar
Carrie Haber, Assistant Dean – PBSci Division
Cathy Murphy, Department Manager – Physics Department
Chris Paradies, Academic Planning and Curriculum Analyst – Arts Division
Christina Navarro, Department Manager – Latin American and Latino Studies Department
Corinne O'Connell, Project Manager/Analyst – ITS
Dana Rohlf, Department Manager – Film and Digital Media Department
Denise Booth, Assistant Registrar – Office of the Registrar
Don Moonshine, Project Manager – Office of the Registrar
Hannah Pederson, Department Manager – Art Department
Jenna Scarpelli, Department Manager – Philosophy
Jill Esteras, Academic Planning and Curriculum Analyst – Social Sciences Division
Joy Ishii, Academic Planning and Curriculum Analyst – PBSci Division
Kalin McGraw, Associate Registrar – Office of the Registrar
Leah Kahn, Curriculum and Instructional Support Analyst Supervisor – Baskin School of Engineering
Margie Claxton, Deputy Registrar – Office of the Registrar
Max Moseley, Systems Manager – Office of the Registrar
Nicole Madrigal, Business and Operations Manager – Summer Session
Pamela Edwards, Manager – Writing Program
Sarah Arantza Amador, Administrative Manager – EPC/Community Studies
Teel Lopez, Department Manager – Molecular, Cell, and Developmental Biology Department
Tina Cossaboom, Undergraduate Adviser and Program Coordinator - Sociology Department
Valerie Van Gorder, Curriculum Management Analyst – Office of the Registrar

Phase I Team

Ann Pham, Senior Planning and Resource Analyst – Baskin School of Engineering
Carrie Haber, Assistant Dean – PBSci Division
Chris Paradies, Academic Planning and Curricululm Analyst – Arts Division
Corinne O'Connell, Project Manager/Analyst – ITS
Dana Rohlf, Department Manager – Film and Digital Media Department
Don Moonshine, Project Manager – Office of the Registrar
Hannah Pederson, Department Manager – Art Department
Jill Esteras, Academic Planning and Curriculum Analyst – Social Sciences Division
Kalin McGraw, Associate Registrar – Office of the Registrar
Kischka Bluspiro, Systems Analyst – Office of the Registrar
Leah Kahn, Curriculum and Instructional Support Analyst Supervisor – Baskin School of Engineering
Margie Claxton, Deputy Registrar – Office of the Registrar
Matthew Mednick, Executive Director – Academic Senate
Shirley Truong, Principal Analyst – Institutional Research
Tamra Schmidt, Undergraduate Adviser – Film and Digital Media Department
Tina Cossaboom, Undergraduate Adviser and Program Coordinator - Sociology Department
Travis Wiggans, Analyst – PBSci Division
Winnie Tang, Lead Preceptor – Crown College

Former members:
Adria Roode
Adrienne Harrell
Alice Gallup
Andrea Gilovich
Asia Valdivia
Catherine Chang
Claudia Terrizzano
Jenny Brown
Joan Hudson
John Bartlett
Kayla Ayers
Linnea Leopold
Matt McLeod
Meg Lehr
Patti Schell
Roxanne Monnett
Sarah Turnbull
Stacey Gustafson
Tamra Schmidt
Travis Wiggans
Vanessa Ackerman